Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tuszynie

„Wymagajcie od siebie, choćby inni od Was nie wymagali”

Jan Paweł II

Kreatywność i nauka - każdy uczeń tego szuka

„Poznaj Polskę” !!! Czyli wyjątkowa lekcja przyrody i biologii uczniów Szkoły Podstawowej w Tuszynie.

14.06.2023r. grupa 50 uczniów uczestniczyła w edukacyjnej wycieczce do Wrocławia w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”.Głównym celem programu wycieczki było zwiedzanie Ogrodu Botanicznego UWr., oraz Muzeum Przyrodniczego UWr. Dodatkowymi walorami było poznawanie architektury Ostrowa Tumskiego, bulwarów nadodrzańskich, zespołu wschodnich wysp odrzańskich oraz rejs statkiem pasażerskim po rzece Odrze. 

W Ogrodzie Botanicznym UWr., uczniowie poznawali bogatą kolekcję roślin rodzimych jak również pochodzących z różnych rejonów i zakątków świata. Jedną z wielu atrakcji był skamieniały pień drzewa z rodzaju Dadoxylon o wysokości 3.4 m., liczący około 300 mln. lat oraz kopalne pnie pierwotnych drzew szpilkowych. 

W Muzeum Przyrodniczym UWr., uczniowie oglądali wystawy stałe, dzięki którym poznawali bogaty świat zwierząt, roślin i owadów. Największe wrażenie zrobiła na wszystkich wystawa poświęcona układowi kostnemu kręgowców. Wśród 66 przedstawionych kompletnych szkieletów, można było obejrzeć min. płetwala błękitnego (jest to jedyny w Polsce kompletny szkielet), narwala, pantery czy słonia indyjskiego. Olbrzymią ciekawostką wśród parzystokopytnych był kompletny szkielet wymarłego jelenia olbrzymiego. 

Pomiędzy edukacyjnymi atrakcjami uczniowie mieli czas na posiłki. Zjedli drugie śniadanie przygotowane przez lokalną firmę z Tuszyna produkującą ekologiczną żywność oraz obiad podany na statku pasażerskim podczas rejsu po Odrze, przygotowany przez restaurację Wratislavia „ Z nurtem”. Posiłki dodawały energii na kolejne etapy wycieczki. Dodatkową niespodzianką dla dzieci był spacer na wyspę Bielarską gdzie mogły swobodnie korzystać z wielu atrakcji na kilku placach zabaw.

Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Wszystkie założone punkty programu wycieczki zostały zrealizowane. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu. Pragniemy dodać, iż wyjazd ten nie odbyłby się, gdyby nie wsparcie finansowe Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Dziękujemy!!! ☺