Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tuszynie

„Wymagajcie od siebie, choćby inni od Was nie wymagali”

Jan Paweł II

Wycieczka do Torunia – Poznaj Polskę 2023

  W dniach 2-4.10.2023 r. w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki  uczniowie  klasy 6,7 i 8  ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II  wraz z opiekunami – Gabrielą Dzwolak i Palmirą Saj - wybrali  się na wycieczkę do Torunia.

  Pierwszym punktem programu w drodze do  miasta  Mikołaja Kopernika  był  Rezerwat  Archeologiczny w Biskupinie. Miłośnicy historii odbyli fascynującą podróż do minionych epok i czasów prasłowiańskich plemion.  Zobaczyli  rekonstrukcje chat sprzed setek lat oraz poznali zwyczaje żyjących tu kiedyś ludzi, ich pracę i rzemiosło. 

  Po przybyciu do Torunia i zakwaterowaniu w Domu Pielgrzyma nadszedł czas na wieczorny spacer po Starówce i pierwszy zachwyt widokiem rozświetlonego miasta.

Drugi dzień również obfitował  w wiele atrakcji. Uczestnicy wycieczki  w  Planetarium obejrzeli seans pt. „ Wirująca Ziemia” i zgłębili  tajniki Kosmosu. Następnie, bogatsi w wiedzę i przeżycia, spotkali się z przewodnikiem przed Domem Legend Toruńskich i rozpoczęli  spacer po przepięknym Starym Mieście. Uczniowie  zobaczyli Ratusz Staromiejski, dwór Artusa, pomnik i dom Mikołaja Kopernika, katedrę oraz Krzywą Wieżę. Zwiedzanie zakończyło się zakupem przepysznych toruńskich pierników oraz pamiątek.

  Po krótkim odpoczynku przyszedł czas  na   kolejną atrakcję -  wizytę w Żywym Muzeum Piernika, czyli wciąż działającej  piernikarni  z XVI wieku - jedynym takim miejscu w Europie. Podczas zajęć uczestnicy nie tylko mogli zobaczyć, jak wyrabia się tradycyjne toruńskie pierniki, ale też wziąć czynny udział w ich powstawaniu. Podczas warsztatów  wykonali toruński specjał – tak jak czynili to dawni mistrzowie. Uczniowie dowiedzieli się również, jakie były dawne tradycje piernikarskie i  poczuli zapachy przypraw korzennych.  Własnoręcznie przygotowane wyroby stały się niepowtarzalną pamiątką z Torunia. 

  Przed wyjazdem z gościnnego Torunia  młodzi naukowcy spędzili 3 godziny w  Centrum Nowoczesności „ Młyn Wiedzy” i w  interaktywny sposób  przyswajali  wiedzę o nauce, technice, przyrodzie oraz kulturze. W świecie kreatywnej zabawy i nauki czas minął bardzo szybko.

  Powrót do Tuszyna odbył się w radosnej atmosferze. Zmęczeni, ale pełni wrażeń młodzi podróżnicy wrócili do domów.