Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tuszynie

„Wymagajcie od siebie, choćby inni od Was nie wymagali”

Jan Paweł II

Kreatywność i nauka - każdy uczeń tego szuka

ZIELONA SZKOŁA – FUNKA 2022

W dniach 10-15 czerwca 2022 roku my - uczniowie klasy III i I Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie braliśmy udział w ,,zielonej szkole’’ w Funce w Borach Tucholskich. Miejscowość ta położona jest nad malowniczym Jeziorem Charzykowskim, którego największa głębokość to 30 m.

Nasz pobyt od rana do wieczora wypełniony był ciekawymi zajęciami. Każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. 

Uczyliśmy się sztuki żeglowania, strzelaliśmy z łuku, pływaliśmy rowerami wodnymi do celu i z powrotem, pokonując przeszkody. Dla miłośników przyrody interesująca była nauka rozpoznawania gatunków roślin, tropów zwierząt oraz obserwacja ptaków. Uzdolnienia plastyczne można było rozwijać podczas warsztatów ceramicznych i filcowania wełny. Każdy swój niepowtarzalny wyrób zabrał do domu. 

Kondycję fizyczną mieliśmy okazję rozwijać podczas rajdu rowerowego do pobliskiej miejscowości oraz licznych wędrówek. Niektórzy z nas trenowali pływanie i zabawy z piłką podczas pobytu i plażowania w miasteczku  Charzykowy. Tam też chłopcy grali w siatkówkę plażową, a pozostali korzystali z urządzeń na placu zabaw.

Uczestniczyliśmy również w pływaniu  statkiem po Jeziorze Charzykowskim z zadaniem opłynięcia wyspy. Podczas rejsu każdy prowadził jednostkę sterując. Udało się wrócić do pomostu w Funce!

W wolnym czasie wymyślaliśmy nazwy naszych pokojów. Fantazja sięgała granic, bo pojawiły się: ,,Pokój pokoju’, ,,Hot dzbany’’, ,,Promenada’’, ,,Wędrowniczki’’, ,, Arbuziki’’.      A nazwę pokoju pań wymyśliły same dzieci - ,,Szefowe’’ ☺  Mieszkańcy pokoi wymyślili też krótkie wierszyki o swojej nazwie i zaprezentowali je w ostatnim dniu pobytu. Było wesoło ☺

W wieczór poprzedzający nasz powrót do domu, odbyło się ognisko. Niektórzy z nas odbyli spacer na pomost, żegnaliśmy  się z jeziorem. 

Zaopatrzeni w pamiątki dla najbliższych, wróciliśmy do naszego miejsca zamieszkania. Pod szkołą w Tuszynie przywitaliśmy się z naszymi kochanymi rodzicami, a potem opowieściom nie było końca…… 

Dziećmi na ,,zielonej szkole’’ opiekowały się nauczycielki: Elżbieta Sakowicz i Katarzyna Koselska.