Dzieci poznały legendę o powstaniu tajemniczej góry i legendę o groźnym niedźwiedziu. Zdobyły wiedzę na temat pochodzenia nazwy Ślęża, rzeźbach kultowych i starożytnym wale kultowym. Dowiedziały się jakie drzewa porastają górę i jakie zwierzęta tam żyją.

Niektórzy z wielką wytrwałością szukali znaków solarnych na potężnych głazach przy szlaku, kilkorgu z nich udało się je wypatrzyć, co można zobaczyć na załączonych zdjęciach.

Na szczycie dzieci podziwiały piękny widok na Zalew Mietkowski i okolicę, odbyły wizytę w schronisku turystycznym. Zobaczyły najbardziej charakterystyczny symbol tego terenu – kamienną rzeźbę ,,Niedźwiedź’’. W planie było wejście na wieżę widokową, ale niestety była w remoncie – jest to jednak wystarczający powód, aby znów odbyć wycieczkę na Ślężę.

Wszyscy młodzi turyści spisali się dzielnie i pokonali bez marudzenia całą trasę – góra o wysokości 718 m n.p.m. została zdobyta!

Uwieńczeniem wyprawy było ognisko z kiełbaskami na Przełęczy Tąpadła samodzielnie przygotowane przez uczestników.

Wycieczka zaplanowana była jako jedno z działań Stowarzyszenia ,,Wzgórza Kiełczyńskie’’. Wniosek stowarzyszenia zdobył dofinansowanie  Gminy Dzierżoniów.