Pierwszym punktem była lekcja biblioteczna w Bibliotece Miejskiej. Tematem była tolerancja. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania,  po czym rozmawiały z prowadzącą na temat jego treści. Potem oglądały magiczne książki, z których wychodzili  przestrzenni bohaterowie .

Historyczna mennica miejska była kolejnym krokiem wyprawy. Każdy mógł własnoręcznie wybić sobie monetę będącą środkiem płatniczym w dawnym Dzierżoniowie. Nie było to łatwe zajęcie, trzeba było użyć sporo siły. Nie każdemu się udało, co rozweselało pozostałych.

Wejście na wieżę ratuszową o wysokości 48 m też nie należało do najłatwiejszych, ale tu wszyscy bez wyjątku poradzili sobie na medal. Nagrodą był przepiękny widok rozpościerający się na cztery strony świata. Rozpoznaliśmy małą, białą plamę Sanktuarium w Kiełczynie.

Mali podróżnicy poznali również niektóre obiekty będące na TRAKCIE SMOKA – buk pospolity-pomnik przyrody, kaplicę grobową rodziny Sadebecków, kamienicę Kellnera oraz poznały historię figurki małego dobosza ze ściany dzierżoniowskiej wieży ratuszowej.

Na deser wycieczki był prawdziwy deser, bo lody w cukierni ,,Ambrozja’’ z widokiem na mury obronne miasta, co nadawało i temu fragmentowi wycieczki historyczny rys.

Wzbogaceni wiedzą, opromienieni  miłym ciepłem przedwakacyjnego słońca i zdrowo zmęczeni wróciliśmy do szkoły autobusem szkolnym.  W przyszłym roku szkolnym planujemy przejście całym TRAKTEM SMOKA.